۱۳۹۹ شنبه ۱۷ خرداد
logo titlefa title
home
1394/06/26 معرفي رشته برق
معرفي رشته برق

مهندسي برق- قدرت

دكتر جبه دار در معرفي اين رشته مي گويد :

هدف اصلي مهندسي اين گرايش ،توليد برق در نيروگاه ،انتقال برق از طريق خطوط انتقال و توزيع آن در شبكه هاي شهري و در نهايت توزيع آن براي مصارف خانگي و كارخانجات است. بنابراين يك مهندس قدرت بايد به روشهاي مختلف توليد برق ،خطوط انتقال نيرو و سيستم هاي توزيع آشنا باشد

دكتر كمره اي در معرفي اين گرايش مي گويد :

گرايش قدرت به آموزش و پژوهش در زمينه طراحي و ساخت سيستم هاي مورد استفاده در توليد، توزيع ،مصرف،و حفاظت از برق مي پردازد .

به عبارت ديگر دانشجويان اين رشته در شاخه توليد با انواع نيروگاههاي آبي ،گازي ،سيكل تركييي و.... آشنا مي شوند ودر بخش هاي انتقال و توزيع ،روشهاي مختلف انتقال برق اعم از كابلهاي هوايي و زير زميني را مطالعه ميكنندو در شاخه حفاظت نيز انواع وسايل و تجهيزات حفاظتي كه درمراحل مختلف توليد ،توزيع،انتقال و مصرف انرژي، انسانها و تاسيسات را در برابر حوادث مختلف محافظت مي كنند  مورد بررسي قرار مي دهند كه از ان ميان مي توان به انواع  رله ها ، فيوزها ،كليد ها ودر نهايت سيستم هاي كنترل اشاره كرد .

يكي ديگر از شاخه هاي قدرت  نيز ماشين هاي الكتريكي است كه شامل ژنراتور ها ،ترانسفورماتور ها و موتور هاي الكتريكي مي شود كه اين شاخه از زمينه هاي مهم صنعتي و پژوهشي گرايش قدرت است.

اينده شغلي ،بازار كار ،در آمد

امروزه با توسعه صنايع كوچك و بزرگ در كشور ،فرصت هاي شغلي زيادي براي مهندسين برق فراهم شده است.و اگر ميبينيم كه با اين وجود بعضي از فارغ التحصيلان اين رشته بي كار هستند . به دليل اين است كه اين افراد يا فقط در تهران دنبال كار مي گردند و يا در دوران تحصيل به جاي يادگيري عميق دروس  و در نتيجه كسب توانايي هاي لازم   تنها واحد هاي درسي خود را گذرانده اند .

دكتر كمره اي نيز در اين زمينه مي گويد :

اگر يك فارغ التحصيل برق داراي توانايي هاي لازم باشد با مشكل بيكاري روبرو نخواهد شد در حقيقت امروزه مشكل اصلي  اين است كه بيشتر فارغ التحصيلان توانمند و با استعداد به خارج از كشور مهاجرت مي كنند و ما اكنون با كمبود نيرو هاي كار آمد در اين رشته روبرو هستيم  

 

مهندسي برق- مخابرات

مخابرات گرايشي از مهندسي برق است كه در حوزه ارسال و دريافت اطلاعات فعاليت مي كند.مهندسي مخابرات با ارائه نظريه ها مباني لازم جهت ايجاد ارتباط بين دو يا چند كاربر،انجام عملي فرايندها را به طور بهينه ممكن مي سازد.پس هدف از مهندسي مخابرات،پرورش متخصصان در چهار زمينه اصلي اين گرايش است شامل فرستنده،مرحله مياني،گيرنده و گسترش شبكه كه گستره هر كدام عبارت اند از:

فرستنده:شامل آنتن، نحوه ارسال و..

مرحله مياني:شامل خط انتقال و محاسبات مربوط و...

گيرنده:شامل آنتن، نحوه دريافت، تشخيص و ...

گسترش شبكه:مشتمل بر تعميم خط ارتباطي ساده،ادوات سويچينگ،ارتباط بين مجموعه كاربرها و ...

هدف از مخابرات ارسال و انتقال از نقطه اي به نقطه ديگر است كه اين اطلاعات مي تواند صوت ، تصوير يا داده هاي كامپيوتري باشد.

دكتر جبه دار در مورد شاخه هاي مختلف اين گرايش ميگويد:

مخابرات از دو گرايش ميدان وسيستم تشكيل مي شود.كه در گرايش ميدان،دانشجويان با مفهوم ميدانهاي مغناطيسي، امواج،ماكروويو، آنتن و... آشنا مي شوند تا بتوانند متناسب ترين وسيله را براي انتقال موجي از نقطه اي به نقطه ديگر پيدا كنند.
همچنين يكي از فعاليت هاي عمده مهندسي مخابرات گرايش سيستم ، طراحي فيلتر هاي مختلفي است كه ميتوانند امواج مزاحم شامل صوت يا پارازيت را از امواج اصلي تشخيص و آنها را حذف كرده و تنها امواج اصلي را از انتن دريافت كنند.
گفتني است كه امروزه با توسعه مخابرات بي سيم ، ارتباط نزديكتري بين دوگرايش ميدان وسيستم ايجاد شده است.براي نمونه در گوشي تلفن همراه ما هم تجهيزات مربوط به مدار هاي مخابراتي و هم تجهيزات مربوط به فرستنده و هم آنتن گيرنده را داريم . از همين رو يك مهندس مخابرات امروزه بايد از هر دو گرايش به خوبي اطلاع داشته باشد تا بتواند يك دستگاه بي سيم را طراحي كند"يك مهندس مخابرات يا الكترونيك ميتواند جذب وزارتخانه هاي پست و تلگراف و تلفن، صنايع، دفاعو سازمان هاي مختلف خصوصي و دولتي شود.

تعداد بازدید: 23
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان میباشد.
Powered by DorsaPortal