۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ فروردين
logo titlefa title
home
1394/04/23 امضاي تفاهم نامه همكاري ميان دانشگاه آزاد اسلامي و وزارت صنعت، معدن و تجارت
امضاي تفاهم نامه همكاري ميان دانشگاه آزاد اسلامي و وزارت صنعت، معدن و تجارت

    صبح امروز تفاهم نامه همكاري ميان دانشگاه آزاد اسلامي با وزارت صنعت، معدن و تجارت به امضاي دكتر ميرزاده رئيس اين دانشگاه و مهندس نعمت زاده رسيد. هدف از امضاء انعقاد تفاهم نامه همكاري وزارت صنعت،معدن وتجارت با دانشگاه آزاد اسلامي ايجاد همكاري بين صنعت و دانشگاه در جهت بسط و توسعه همكاري‌هاي علمي، پژوهشي، آموزشي و فرهنگي با در نظرگرفتن كليه امكانات دو طرف است. به گزارش مركز حوزه رياست و روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، صبح امروز تفاهم نامه همكاري دانشگاه آزاد اسلامي با وزارت صنعت، معدن و تجارت به امضاي دكتر ميرزاده رئيس اين دانشگاه ومهندس نعمتزاده وزيرصنعت، معدن وتجارت رسيد. دراين جلسه دكتر ميرزاده با اشاره به سابقه دوستي و همكاري با مهندس نعمتزاده طي ساليان متمادي گفت: امروز بسيار خوشحال وخرسندم كه فرصت من اسبي براي حركت هرچه بيشتر به سوي تحقق ماموريت گرايي در دانشگاه آزاد اسلامي تحقق يافت و انعقاد اين تفاهم نامه به لطف خدا مقدمه اين امر خطير است.

وي تصريح كرد: بر اساس برنامه ريزي هاي انجام شده ميزان وابستگي به شهريه در اين دانشگاه تا پايان سال 96 به 60 درصد خواهد رسيد و تلاش داريم 40 درصد ديگر آن را از طريق تعامل با بخش هاي مختلف صنعتي خدماتي محقق كنيم.

امضاي نزديك به 30 تفاهم نامه با نهادها و مراكز مختلف

رئيس بزرگترين دانشگاه حضوري جهان با تاكيد بر 30 تفاهم نامه امضا شده اين دانشگاه با ديگر نهادها در بخش هاي مختلف اظهار داشت: تفاهم نامه هكاري با وزارت نفت براي مطالعه بر روي توسعه چند ميدان نفتي و افزايش ضريب بازيافت در مخازن نفتي تنها يكي از اين تفاهم نامه هاي مهم امضا شده در اين مدت است كه تا به امروز پيشرفت خوبي داشته است.

وي ادامه داد: هم اكنون بيش از 7 هزار و 400 آزمايشگاه و 3 هزار و600 كارگاه در طرح ساها و تجميع و يكپارچگي تمامي آنها از اقدامات بسياري مهمي در دانشگاه است كه خدمات بسيار ارزنده اي را مي تواند به دانشگاهيان كشور و حتي در بخش هاي مختلف صنعتي ارائه دهد.

دكتر ميرزاده همچنين با تاكيد بر اجراي طرح شفا (شهرك هاي فن آوري آزاد) در دانشگاه آزاد اسلامي تصريح كرد: اميدوارم اين تفاهم نامه موجب پيشرفت هر چه بيشتر اين شهرك ها و در كنار آن مراكز رشد، شركت هاي دانش بنيان و پارك هاي علم و فن آوري شود.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: با شناختي كه از مهندس نعمت زاده در اين سالها دارم مطمئن هستم كه اين تفاهم نامه نتايج و آثار مباركي به همراه خواهد داشت و به يكي از بهترين تفاهم نامه هاي امضا شده تا به امروز تبديل خواهد شد.

وي با تاكيد بر تشكيل كميته كاري براي تحقق و اجراي هر چه بهتر تفاهم نامه مذكور گفت: كميته اي از طرف دانشگاه آزاد اسلامي با حضور دكتر واشقاني فراهاني، دكتر زيتون نژاد، دكتر رهنماي رودپشتي و دكتر ثمري براي برگزاري جلسات منظم با همكاران و دوستان ما در وزارت صنعت، معدن و تجارت براي اجرايي شدن هر چه زودتر اين تفاهم نامه تشكيل خواهد شد تا به اميد خدا هر چه زودتر شاهد نتايج اين تفاهم نامه باشيم.

تفاهم نامه همكاري با دانشگاه آزاد اسلامي متمايز از ديگر تفاهم نامه ها است

وي در ادامه با اشاره به تفاهم همكاري با دانشگاه آزاد اسلامي گفت: اين تفاهم نامه به طور حتم منشا خير و بركت خواهد بود و به نظر وجود چند ويژگي اين تفاهم نامه را از تفاهم نامه هاي ديگر اين وزارت خانه با دانشگاه هاي مختلف متمايز مي كند.

مهندس نعمت زاده تاكيد كرد: مردمي بودن دانشگاه آزاد اسلامي و پراكندگي آن در سراسر كشور به طور حتم ويژگي است كه هيچ دانشگاهي از آن برخوردار نيست و اين شاخصه به خوبي مي تواند در اجرايي شدن و تحقق اهداف اين تفاهم نامه كمك كند.

وي با اشاره بر تعامل دانشگاه و بخش هاي مختلف صنعتي تاكيد كرد: بايد براي تعامل واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي در سراسر كشور با 90 هزار واحد صنعتي در تمامي مناطق ايران مكانيسم هايي طراحي شود و به نظر مي رسد يكي از وظايف اين تفاهم نامه طراحي اين مكانيسم ها باشد.

مردمي بودن دانشگاه آزاد اسلامي شاخصه اصلي و مهم اين دانشگاه

وزير صنعت معدن و تجارت ادامه داد: مردمي بودن دانشگاه آزاد اسلامي به طور حتم مي تواند در تعامل واحدهاي صنعتي با اين دانشگاه تاثير گذار باشد و اين شاخص‌هاي است كه دانشگاه هاي دولتي از آن محروم هستند و يكي از مهمترين ويژگي هاي دانشگاه آزاد اسلامي است.

وي همچنين با اشاره به فضاها و وسعت بسيار زياد واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي در سراسر كشور تاكيد كرد: يكي ديگر از ويژگي هاي دانشگاه آزاد اسلامي وجود فضاهاي و زمينهاي وسيع در تمامي واحدها است كه مي تواند به اجراي طرح هاي نمايشگاه هاي صنعتي و همكاري هاي دو جابنه در تمامي استان ها و شهرهاي كشور كمك كند.

نعمت زاده تصريح كرد: ايجاد شهرك هاي صنعتي خاص در برخي از نقاط و با همكاري دو سويه واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي و واحدهاي صنعتي بخش ديگري از اقداماتي است كه كه بايد براي آن مكانيسم هاي خاصي طراحي و پيش بيني شود.

وزير صنعت معدن و تجارت همكاري هاي علمي و تحقيقاتي را يكي ديگر از زمينه هاي همكاري دانشگاه آزاد اسلامي با اين وزارت خانه خواند و گفت: هم اكنون در بخش هاي مختلف صنعتي پروژه هايي وجود دارد كه اساتيد و اعضاي هيات هاي علمي مي توانند به عنوان فرصت هاي مطالعاتي خود بر روي آنها كار كنند كه اين امر نيز با وجود 70 هزار عضو هيات علمي در دانشگاه آزاد اسلامي يكي ديگر از موضوعاتي است كه بايد به آن توجه كرد.

اهداف تفاهم نامه

شايان ذكر است، هدف از انعقاد اين تفاهم‌نامه ايجاد همكاري بين صنعت و دانشگاه در جهت بسط و توسعه همكاري‌هاي علمي، پژوهشي، آموزشي و فرهنگي با در نظرگرفتن كليه امكانات طرفين اعم از فني، توليدي، نيروي انساني و اطلاعات، تجربه و تخصص آنان است.

مهمترين زمينه هاي همكاري بين وزارت صنعت،معدن و تجارت و دانشگاه آزاد اسلامي، توسعه كارآفريني و تسهيل و تشويق و حمايت از فعاليت‌هاي دانش‌بنيان و پارك‌هاي علم و فناوري، صنفي و خدماتي و طرح شهرك هاي فناوري آزاد (شفا) و توسعه همكاري‌هاي علمي، آموزشي، پژوهشي و فناوري و عمراني در جهت ارتباط پايا و سازمان‌يافته بين وزارت و دانشگاه مي باشد.

همچنين، استفاده متقابل از امكانات و ظرفيت‌هاي آموزشي، پژوهشي و فرهنگي طرفين و برگزاري دوره‌هاي كوتاه مدت آموزشي به منظور ارتقاي سطح تحصيلي مديران و كاركنان وزارتخانه ، ايجاد بستر انجام پروژه‌ها و پژوهش‌ها، طرح هاي تحقيقاتي مشترك اعضاي هيأت علمي دانشگاه و وزارت و نيز پايان‌نامه‌هاي دانشجويان تحصيلات تكميلي در راستاي اهداف و برنامه‌هاي وزارت و برگزاري نشست‌هاي علمي مشترك (سمينارها، همايش‌ها و ...) و همچنين تبادل اطلاعات و اسناد علمي بين وزارت و دانشگاه در اين تفاهم نامه به عنوان زمينه هاي همكاري دو طرف مطرح شده است.

بر اساس اين تفاهم نامه، وزارت صنعت،معدن و تجارت متعهد شده است تا اعطاي مجوز ايجاد شهرك يا ناحيه صنعتي، صنفي و خدماتي در محدوده يا حريم پارك‌هاي علم و فناوري به دانشگاه براي ايجاد ارتباط موثر و روزآمد صنعت و دانشگاه بر اساس قانون تأسيس شهرك‌هاي صنعتي ايران مصوب 7/12/1362 و اصلاحيه‌هاي بعدي آن و ساير قوانين و مقررات مربوط را اعطا كند.

همچنين حمايت مالي از تحقيقات داراي اولويت وزارتخانه توسط واحدهاي دانشگاه كه توانمندي لازم را از نظر نيروي انساني، تجهيزات آزمايشگاهي وكارگاهي دارا هستند انجام مي شود.

دانشگاه آزاد اسلامي نيز متعهد شده است، هدايت پايان‌نامه‌هاي تحصيلات تكميلي دانشجويان به سوي اهداف و موضوعات پژوهشي مورد نياز وزارت صنعت،معدن وتجارت؛ هدايت پروژه‌ها و پژوهش‌هاي اعضاي هيأت علمي در جهت اولويت‌هاي سرمايه‌گذاري وزارت و برگزاري دوره‌هاي آموزشي كوتاه و بلندمدت براي ارتقاي سطح تحصيلي مديران و كاركنان بخش صنعت، معدن و تجارت را محقق سازد.

در اين جلسه دكتر واشقاني فراهاني (معاون پژوهشي و فناوري)، دكتر رهنماي رود پشتي (معاون برنامه ريزي) و دعاگويي (سرپرست مركز حوزه رياست و روابط عمومي)، دكتر ثمري (مديركل دفتر ارتباط با صنعت)، دكتر ميرزاده را همراهي كردند.
تعداد بازدید: 315
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان میباشد.
Powered by DorsaPortal